Spotkanie partnerów rynku pracy

(2010-11-19)

W dniu 17.11.2010 r. w Trybunale Koronnym przy ul. Rynek 1 w Lublinie odbyło się robocze spotkanie partnerów rynku pracy na temat „Edukacja a rynek pracy”.

Celem spotkania zorganizowanego przez Miejski Urząd Pracy w Lublinie wraz z Urzędem Miasta Lublin było promowanie konieczności dostosowania systemu kształcenia do zmieniających się potrzeb rynku pracy.

Na zaproszenie Pani Prezydent Elżbiety Kołodziej- Wnuk odpowiedzieli przedstawiciele:lubelskich wyższych uczelni, szkolnictwa ponad gimnazjalnego, organizacji pracodawców, instytucji rynku pracy.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z prezentacją „Raportu z badań lokalnego rynku pracy Miasta Lublina- tendencje i prognozy” - przedstawionego przez przedstawiciela Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Podczas panelu dyskusyjnego zostały poruszone następujące zagadnienia:

• możliwości wyposażania studentów w umiejętności praktyczne, społeczne,
    • organizacja praktyk zawodowych w systemie szkolnictwa,
    • umiejętności praktyczne kandydatów do pracy jako atut na rynku pracy,
    • zbyt duża ilość kierunków humanistycznych w stosunku do ścisłych,
    • udział wyższych uczelni w przygotowywaniu studentów do wejścia na rynek pracy,
    • badania rynku pracy i dostosowanie kierunków kształcenia do jego wymogów.

Większość uczestników spotkania wskazało na konieczność organizacji cyklicznych spotkań poruszających kwestie styku edukacji i rynku pracy oraz zapraszanie na nie przedstawicieli różnych środowisk działających w tych obszarach.