Środki finansowe na rok 2015- informacja

(2015-01-20)

Środki finansowe na 2015 rok, jakimi dysponuje Miejski Urząd Pracy w Lublinie, to 24.674,4 tys. zł. Kwota zostanie przeznaczona na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej, a także na realizację innych zadań fakultatywnych:

I. Środki finansowe będące w dyspozycji Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie w roku 2015:

24.674,4 tys. zł, w tym na:

- realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji

zawodowej: 22.959,7 tys. zł
    - realizację innych zadań fakultatywnych: 1.714,7 tys. zł

Rok 2014 Rok 2015

19.450.400 tys. zł, w tym:

EFS: 13193,100 tys. zł

24.674,4 tys. zł, w tym:

EFS: 11.318.500 tys. zł, w tym:

- Program POWER: 6.998,6 tys. zł

- RPO: 4.319,9 tys. zł

MUP Lublin dodatkowo aplikuje o środki z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej na realizację programu na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej dla osób do 25 r. życia w kwocie ok. 480 tys. zł.

W przypadku pozytywnej decyzji Ministra wsparciem w postaci staży, dotacji i doposażeń stanowisk pracy objętych zostanie 58 osób młodych, zarejestrowanych w MUP w Lublinie.

Ponadto MUP w Lublinie aplikować też będzie o środki z kolejnej rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej na wsparcie osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy (art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

II. Podział środków w roku 2015 na formy wsparcia, które cieszą się największym zainteresowaniem ze strony osób bezrobotnych i pracodawców:

1.Staże: 3 000 000 zł
    2.Dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej: 2 752 600 zł
    3.Refundacja kosztów doposażenia stanowiska pracy: 2 000 000 zł
    4.Prace interwencyjne: 1500 000 zł
    5.Szkolenia: 150 000 zł

III. Z pozostałych środków będących w dyspozycji MUP w roku 2015 oprócz dotychczasowych form wsparcia realizowane będą nowe formy wsparcia bezrobotnych w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie, które wprowadziła nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:

1.Tworzenie miejsc pracy i powrót do zatrudnienia osób bezrobotnych, w tym dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka: grant na telepracę, świadczenie aktywizacyjne, trójstronne umowy szkoleniowe

2.Wsparcie pracodawców zatrudniających młodych pracowników: (bony szkoleniowe, stażowe, zatrudnieniowe, bony na zasiedlenie, refundacja pracodawcom kosztów poniesionych składek na ubezpieczenie społeczne, zwolnienie pracodawców z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za skierowanych bezrobotnych).

3.Wsparcie pracodawców zatrudniających bezrobotnych w wieku 50+ oraz wsparcie pracodawców w podnoszeniu kwalifikacji pracowników w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

4.Istniej możliwość ubiegania się również o pożyczkę z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej lub utworzenie stanowiska pracy, udzielaną przez pośredników finansowych wyłanianych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej będą mogły otrzymać:

- poszukujący pracy absolwenci szkół i wyższych uczelni w okresie w okresie 48 m-cy od

dnia otrzymania dyplomu,
    - bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy,
    - studenci ostatniego roku uczelni wyższych.

IV. Dane statystyczne:

- Na koniec grudnia 2014 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych w MUP Lublin wynosiła 14 771 osób i spadła w stosunku do grudnia 2013 r. o 2651 osób (liczba zarejestrowanych w MUP Lublin na koniec grudnia 2013 r.- 17422 os.)

- Stopa bezrobocia na koniec listopada 2014 r. dla miasta Lublin wynosiła 8,8 %, dla woj. lubelskiego 12, 5 %, kraj: 11,4 %.

V. Efektywnosć zatrudnieniowa i kosztowa

Miejski Urząd Pracy w Lublinie w rankingu sporządzonym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zajął jedno z czołowych miejsc w kraju pod względem efektywności zatrudnieniowej i kosztowej podstawowych form aktywizacji zawodowej w 2013 r. Efektywność zatrudnieniowa dla kraju wynosi 68,2%, natomiast efektywność zatrudnieniowa dla miasta Lublin wynosi 85,9 %, co oznacza, iż 85,9 % osób bezrobotnych zarejestrowanych w MUP, w trakcie lub po zakończeniu udziału w takich formach aktywizacji jak staże, otrzymanie środków na podjęcie działalności gospodarczej, prace interwencyjne, szkolenia, doposażenia stanowiska pracy, podjęło zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność.

VI. Święto Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia

W dniu 26 stycznia 2015 r. w Trybunale Koronnym w Lublinie w godz. 16.00-19.00 odbędą się uroczyste obchody Dnia Publicznych Służb Zatrudnienia, który w tym roku łączy się z obchodami 25-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia. Z tej okazji pracownikom Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie, którzy wzorowo, wyjątkowo sumienie i rzetelnie wykonują swoje obowiązki służbowe zostaną wręczone medale przyznane przez Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka. Zapraszamy przedstawicieli lokalnych mediów do udziału w ww. uroczystości.

Konferencja prasowa 20.01.2015